Jak si vytvořit paměťový palác

Co je "paměťový palác"?

Jednoduše řečeno: je to místo, které si dokážete vybavit zpaměti a do kterého si ukládáte informace, které si chcete později vybavit.

Tato místa můžeme rozdělit do tří kategorií:

      1. místa která běžně navštěvujete (například Váš byt, ložnice, kancelář, kino, oblíbený park atd.)

      2. místa, která jste sice nikdy fyzicky nenavštívili, ale přeste je znáte (například z obrázků či scén filmů)

      3. imaginární místa, která jste si sami vykonstruovali ve své mysli.

 

Cílem je, abyste byli schopni zavřít oči a vybavit si rozmístění věcí/objektů na daném místě. Například si vybavit, že ve své ložnici (to je to místo) máte na levé straně okno, vedle okna se nachází psací stůl, u něho židle, dále skříň, postel a tak dále. Jak vidítě, není na tom nic těžkého 🙂

V tomto článku se dozvíte, jak si ve třech krocích jednoduše vytvořit paměťový palác.

  1. Vyberte si místo, které dobře znáte
  2. Určete si v paměťovém paláci body
  3. Párkrát si paměťový palác zopakujte

1. Vyberte si místo, které dobře znáte

Toto místo je Vaším budoucím paměťovým palácem. Můžete zvolit třeba Váš byt nebo pracoviště. Zkrátka jakékoliv místo, které dobře znáte. Jako příklad si uvedeme byt, konkrétně ložnici, kterou vidíte na obrázku níže. Ložnice níže je tedy paměťovým palácem.

Vy si vyberte své vlastní místo, třeba místnost, ve které zrovna sedíte, a postupujte podle dalších kroků.

2. Určete si v paměťovém paláci body

Paměťový palác (pro příklad ložnice výše) už máte vybraný. Teď si v něm určete tvz. paměťové body. Neznamá to nic jiného, než že se podíváte kolem sebe a řeknete si, co vidíte.

V našem případě si určíme 8 paměťových bodů (viz obrázek):

1. telefon na nočním stolku

2. lampička nad nočním stolkem

3. postel

4. obraz na zdi

5. dveřní otvor

6. televize

7. stůl

8. stojací lampa

 

Všimněte si, že tato “cesta” postupuje logicky. Zleva doprava. To usnadní pamatování a v budoucnu zajistí, že si dokážeme vybavit všechny informace, které chceme, a to i v přesně daném pořadí.

Podle jakého logického uspořádání si paměťové body určíte, je jen na Vás, klidně postupujte třeba zprava doleva.

A ještě malá poznámka. Jestliže s paměťovými paláci ještě nemáte mnoho zkušeností, vyberte si výrazné body (ne příliš malé), které mezi sebou mají rozestup (zkrátka aby body nebyly nahuštěné na sobě).

 

3. Párkrát si paměťový palác zopakujte

Abyste se ujistili, že víte, jak přesně jdou za sebou body Vašeho paměťového paláce, zavřete oči a zkuste si celou cestu projít pouze v mysli.

V našem případě by to znamenalo, že si představíte ložnici a podle logického uspořádání si zkusíte vybavit, že první bod je telefon… pak svým vnitřním zrakem vidíte, že nad telefonem je lampička… pak nasleduje postel… obraz… dveření otvor… televize… stůl… lampa.

Možná se Vám podaří si v mysli projít všechny body bez jediné chybičky. V každém případě si celý svůj paměťový palác v mysli párkrát projděte, tím se Vám vštípí do paměti. Pomůže, když se při procházení u každého bodu na chvíli zastavíte a svým vnitřním zrakem, svým vnitřním vnínámím ho pořádně prozkoumáte.

A vůbec nevadí, jestli své paměťové body nevidíte ve své mysli naprosto zřetelně, ale jen matně nebo dokonce vůbec. Důležité je, že máte představu, kde tyto body jsou a že je dokážete zpaměti vyjmenovat. Jestli je ale vidíte ve své mysli velice jasně a dokážete si dokonce všímat detailů paměťových bodů… tím lépe!

 

Jak si vytvořit více paměťových bodů

Je to snadné. Řekněme, že chcete mít k dispozici třeba 42 paměťových bodů. Pak si zkrátka vytvoříte paměťový palác, který má 42 bodů!
 
Ukážeme si to na příkladu. Dejme tomu, že Váš byt nebo dům má 7 místností (stejně jako na dolním obrázku). Uděláme si tedy paměťový palác z celého bytu. Abychom měli 42 paměťových bodů, vychází to, že v každé místnosti jich vytvoříme průměrně šest (7×6=42).
 
Abychom v tom měli pořádek a snadněji se nám pamatovalo, jak jdou paměťové body za sebou, určete si znovu nějaké logické uspořádání, aby tato “cesta” po bytě/domu byla plynulá, abyste jen náhodně nepřeskakovali z jedné místnosti do druhé.
 
Když se podíváte na obrázek níže, vidíte, že postupuji zleva doprava, z jedné místnosti přecházím do druhé, v logickém pořadí. VY si tedy ve svém bytě/domě vyberte jako počáteční takovou místnost, abyste mohli přecházet z jedné místnosti do druhé. Je úplně jedno, jestli začnete vstupními dveřmi nebo ložnicí.
Až budete mít promyšleno, kudy vaše cesta povede, v každé místnosti si vytvořete asi šest paměťových bodů (na záchodě si vytvoříte třeba jen 4, v obyváku naopak více, třeba 8). Udělejte to úplně stejně jako v případě ložnice v úvodu tohoto článku. Rozhlédněte se kolem sebe a zleva doprava či zprava doleva si určete jednotlivé body. Až to budete mít v jedné místnosti hotové, přejděte do další a celý postup opakujte.
 
Na závěr si celý paměťový palác zopakujte a ujistěte se, že Vám nic neuniklo, že si dokážete všechny body bezchybně projít jen ve své mysli, se zavřenýma očima.
 
Gratuluji Vám, právě jste si vytvořili paměťový palác, který má 42 bodů!