Co jsou vlastně paměťové techniky?

Paměťové techniky jsou metody, díky kterým si dokážeš uložit do paměti tak obrovské množství informací, a to tak rychle, že sis pravděpodobně nikdy nemyslel, že je možné. Byly známy již ve starověkém Řecku. 

Dnes je bohužel většina lidí neumí používat, často ani neví, že existují. A to je nesmírná škoda! Protože těmto lidem uniká úžasný nástroj pro zapamatování si čehokoliv – od seznamu úkolů přes jména a obličeje až po cizí slovíčka nebo hodinové prezentace (viz článek Co všechno si dokážu s paměťovými technikami zapamatovat?)

Pomocí těchto technik si účastníci mistrovství v paměti dokáží zapamatovat například 600 náhodných čísel za 5 MINUT. Narodili se snad tito lidé s fenomenální pamětí? Ne, nenarodili. Ve skutečnosti na mistrovstvích v paměti potkáte lidi, jejichž přirozená paměť je jen průměrná. Někteří měli dokonce ve škole s pamětí problémy. Jak je potom možné, že si někdo z těchto „obyčejných“ lidí dokáže zapamatovat 600 náhodných čísel nebo 130 náhodných slov za 5 MINUT!?

Jejich tajemstvím jsou paměťové triky, metody, které jsou ve skutečnosti velice jednoduché. Dokáže si je osvojit každý. Neuvěřitelných paměťových výkonů dosáhli jen díky tréninku. Vlastně, kdybyste trénovali stejně tak jako oni i Vy, dosáhli byste podobných výsledků.

Jenže jak to využiji v praxi?

 

V běžném životě si nepotřebujeme pamatovat náhodná čísla – to je prakticky k ničemu. Ale chceme si pamatovat například číslo své platební karty, svá hesla, významná data, data narození svých známých a tak dále. Stejně tak si v běžném životě nepotřebujeme pamatovat stovky náhodných slov v daném pořadí. Ale chceme se učit nové jazyky, cizí slovíčka, učivo do školy nebo třeba obsah knih, které jsme přečetli.

A právě tohle je na paměťových technikách nádherné! Neomezují se jen na určitou soutěžní disciplínu, ale dají se použít všude! V každodenním životě, ve škole a v práci! Zkrátka v jakékoliv situaci, kdy si chceme cokoliv zapamatovat!

Než se do paměťových technik pustíte, mějte na paměti...

Na začátek je třeba říci, že jestli se chce člověk paměťové techniky opravdu dobře naučit a využít jejich obrovský potenciál, musí být nejprve ochotný naučit se něco zcela nového. Tyto techniky si každý člověk sám na sobě musí vyzkoušet. Bez toho je nedokáže ocenit, protože na první pohled se mohou zdát složité, zdlouhavé na naučení, nesmyslné nebo dokonce hloupé. To je však pouze prvotní a mylný dojem. Už po relativně krátkém čase člověk pochopí, že následující metody jsou geniální. A že s nimi dokáže ohromné věci. Proto doporučuji buď navštívit přímo paměťový kurz – kde si pod vedením trenéra paměti sami na sobě ověříte, jak perfektně fungují – nebo si prostudovat vhodnou literaturu a zkoušet a zkoušet. Jestli k tomuto máte jakékoliv dotazy, můžete se obrátit přímo na nás, rádi Vám poradíme: info@revolucniuceni.cz.

Proto si tady vysvětlíme jen základní princip nejpoužívanějších paměťových technik (viz článek Jak se paměťové techniky naučit?).

Konkrétní paměťové techniky

  • nebo též technika loci či paměťová cesta.
  • jde o nejefektivnější paměťovou techniku, pomocí které si můžete zapamatovat neomezené množství informací.
  • princip: mezi informacemi, které si chceme zapamatovat, a body našeho paměťového paláce si vytvoříme asociaci. Když si pak v mysli paměťový palác procházíme, postupně se nám vybavují všechno takto uložené informace.
  • princip: mezi informacemi, které si chceme zapamatovat, vytváříme asociace, tím tyto informace postupně napojujeme na sebe, čímž vzniká určitý příběh. Lidský mozek si tyto příběhy velice dobře pamatuje.
  • princip: pro čísla si stanovíme jednoduše uchopitelné zástupné symboly. Tyto symboly si náš mozek pamatuje mnohem snadněji než samotná čísla.
  • princip: mezi danou osobou a jejím jménem si vytvoříme asociaci.

Základní principy paměťových technik

Asociace

Všechny paměťové techniky pracují s asociacemi, s informacemi, které už dobře známe, s našimi vlastními zkušenostmi. Nové věci, které se chceme naučit, pak už pouze spojujeme s těmi dobře známými.

Představivost

Jedním z důvodů, proč jsou paměťové techniky tak úžasné, je, že je s nimi učení zábavné. I nezáživnou látku se dokážete naučit vlastně jen tak, že si představujete fantastické a legrační  mentální obrazy.

Lokace

Lidský mozek si fantasticky pamatuje místa, která jsme viděli nebo na kterých jsme byli. Právě této naši schopnosti paměťové techniky využívají k maximální efektivitě při učení.

Výborně!
Nyní už máte o paměťových technikách nějakou představu!

Teď už jen stačí se je naučit!